date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time5.01.2019

Монетизація субсидій: всі деталі оформлення та обліку

Монетизація субсидій: всі деталі оформлення та обліку

Монетизація субсидій на житлово-комунальні послуги, яка стартувала 1 січня, повинна завершитися до 1 жовтня 2019 року – заявив міністр соцполітики Андрій Рева. Хто зараз має право перейти на держдопомогу живими грошима, що для цього потрібно, а також які нововведення в призначенні субсидій діють з нового року.

Три етапи
Як роз’яснив Рева, монетизація пройде в три етапи, перший розпочався 1 січня. Одержувачами живих грошей стануть ті, хто звернувся за держдопомогою 1 січня 2019 р., причому вперше. Міністр уточнив, що таких людей буде небагато – не більше 100 тис. осіб, оскільки основна маса потребуючих оформила субсидії до початку опалювального сезону – у вересні-жовтні 2018 року, нині їх налічується до 5 млн родин. Для таких субсидіантів нічого не зміниться до кінця опалювального сезону – 1 травня. Потім тим, хто отримує субсидії і влітку (їх до 30%), треба буде переоформити заяву.

І лише з 1 жовтня 2019 року зможуть звернутися за переоформленням “на монетизацію” всі інші субсидіанти. Тим, хто цього не зробить, допомогу не перепризначать. Механізм монетизації такий: на кожного одержувача субсидій, після обробки його заяви і призначення держдопомоги, автоматично відкриють рахунок в Ощадбанку зі спеціальним режимом використання. Гроші з рахунку також автоматично підуть на оплату послуг в такій черговості: за газ, тепло, електроенергію, воду, інші послуги. Ощадбанк щомісяця інформуватиме субсидіантів SMS-кою про рух коштів та їх залишок.

Після закінчення опалювального сезону – в червні – заощаджену суму, при її наявності, перерахують на поточні рахунки субсидіантів (будь-картковий рахунок), і їх можна буде використовувати на свій розсуд. Експерти кажуть, що в приватних будинках можна економити на опаленні газом, в багатоквартирних, де немає лічильників тепла, – а таких більшість – тільки на споживанні води і “струму”.

Нововведення
У Мінсоцполітики також обіцяють субсидувати витрати на установку, обслуговування та заміну лічильників води і тепла, витрати на абонентське обслуговування для споживачів компослуг в багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. Але порядок такої компенсації наразі не розроблений.

Доповнена і декларація про доходи, що подається разом із заявою на субсидію: до неї включені дані про суму аліментів, сплачених членами домогосподарства. Також до доходів родини при розгляді заяви на субсидію тепер не включать віртуальні три прожмінімуми для працездатних (5763 грн) на кожного з непрацюючих працездатних, якщо вони тривалий час хворіють, є онкохворими, нарко- і алкозалежними. У всіх зазначених випадках потрібно документальне підтвердження діагнозів.

Складний механізм і зловживання
Експерти в сфері ЖКГ обережно оцінюють початок монетизації. Так консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький каже, що механізм виплат залишився складним, хоча фахівці пропонували його спростити: нараховувати субсидії за середнім споживанням послуг для кожного одержувача, а після закінчення опалювального сезону їх коригувати за фактом.

“Нині постачальники послуг отримують дані від споживачів, відправляють їх до Мінсоцполітики, де швидко повинні розрахувати суму субсидій для 5 млн господарств, подати дані до Мінфіну, отримати гроші, перерахувати їх на 5 млн рахунків в “Ощадбанку”, потім банк розрахується з постачальниками, – аналізує Левицький. – Все це повинно працювати, як годинник, адже через збої у людей з’являться борги, їх можуть позбавити субсидій, потім доведеться довго доводити свою правоту””.

Незалежний експерт Андрій Никончук вважає, що можливі зловживання з боку непрацюючих, які почнуть масово брати довідки “алкозалежних”, щоб отримати держдопомогу.

“Перші підсумки будуть не раніше ніж через місяць, але те, що влада обіцяє видати грошима все заощаджене, радує”, – резюмував Никончук.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: