date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time27.02.2024

Як лікувати вивих плеча?

Як лікувати вивих плеча?

Сучасне повсякденне життя не можна уявити без активного руху. Велика кількість функцій та рухів забезпечуються роботою суглобів, найбільш рухомим з яких є плечовий суглоб. Найбільший відсоток вивихів, близько 50%, припадає саме на плече. Це пояснюється тим, що цілих три площини забезпечують рух плеча, що призводить до високої нестабільності даного суглоба. Під вивихом плеча, мають на увазі критичну ситуацію, при якій пошкоджується контакт компонентів суглоба( голівки плечової кістки та суглобової западини лопатки).

Отримавши вивих плечового суглоба, лікування в домашніх умовах є небезпечним. Тому отримавши таку травму, після надання долікарської допомоги, варто звернутися до лікаря-травматолога.

Вивихи плеча найчастіше зустрічаються у професійних спортсменів — волейболістів, тенісистів, плавців. Проте люди, робота яких  пов’язана з активними, інтенсивними рухами, теж не рідко зустрічаються з такою проблемою. Отримати таку травму в повсякденному житті не складе великої праці, найбільш поширеними є наступні причини:

– падіння, при якому людина мимоволі виставляє руки, від чого кістка знаходиться в не природному для себе положенні;

– при високо амплітудних обертальних рухах кінцівкою;

– внаслідок прямого удару в ділянку плечового суглоба;

– при перерозтягненнях верхньої кінцівки;

ВИВИХ МОЖЕ БУТИ:

  1.  вродженим, причиною виникнення є родова травма, яку дитина отримує при народженні. Цей вид зустрічається в дуже рідкісних випадках і діагностується відразу ж після появи немовляти на світ;
  2. набутим, який може статися під впливом безлічі факторів. Такі вивихи зустрічаються досить часто.

НАБУТИЙ ВИВИХ МОЖЕ БУТИ:

  1. травматичного характеру (ускладнений та неускладнений вивих: при не ускладненій травмі шкіра навколо суглоба не пошкоджується, а лікування полягає в простому вправленні; ускладнена травма супроводжується переломами, розривами і пошкодження шкірного покриву).
  2. не травматичного характеру (звичний вивих плеча).

СИМПТОМИ

Симптоми вивиху плеча мають яскраво виражений характер і не помітити наявність даної патології неможливо. Відразу відмічається інтенсивний біль в ділянці плечового суглобу, відчуття пружного опору при пасивних рухах у кінцівці, спостерігається западіння, що свідчить про зміщення голівки плечової кістки по відношенню до суглобової поверхні.

СИМПТОМАМИ ВИВИХУ ПЛЕЧА Є ТАК САМО:

         передпліччя злегка опускається вниз, від чого голова нахиляється у бік пошкодженої руки. Як результат, відбувається поява асиметричності по відношенню до хребта;

–         можливе порушення чутливість в області постраждалої зони;

–         рухи травмованою кінцівкою мають обмежений характер;

–         можливе слабке пульсування на променевій артерії;

–         присутність синця під травмованою зоною;

–         наявність набряклості;

Первинний вивих плеча – це травма, яка виникла вперше. Навпаки, повторна, часто повторювана травма вважається звичною.

НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ

Лікування повинно здійснюватися під чітким контролем спеціалізованих лікарів, які знають, як лікувати вивих плечового суглоба. Завдання звичайної людини полягає в наданні якісної екстреної допомоги пораненому, що б зменшити біль і усунути можливий ризик появи ускладнень. Рекомендується використовувати наступний алгоритм:

         Заспокоїти пострастраждалого, задати постраждалій кінцівці найбільш комфортне положення, обмежити рухи, щоб зменшити больові відчуття;

–         Зафіксувати верхню кінцівку косинковою пов’язкою, щоб центр пов’язки зміг зайти за ліктьовий суглоб, а краї пов’язки заводять за шию і перев’язують для того щоб зафіксувати ліктьовий суглоб у зігнутому положенні, що зменшить біль;

–         Маючи виражені больові відчуття – прийняти таблетку знеболюючого препарату, препарати з групи НПЗП;

–         Прикласти компрес із льоду до  плечового суглоба на 15 хв, що сприятиме зменшенню набряку;

–         Не виконувати спроб самостійного вправлення вивиху(можуть бути пошкоджені кісткові, нервові, судинні структури), звернутися за допомогою до місцевого травмпункту.

Для підтвердження вивиху після огляду спеціалістом, проводиться рентгенографічне дослідження(Ro-графія).

Підтвержений вивих з виключення додаткових пошкоджень потребує консервативного лікування, а саме вправлення вивиху, яке виконує лікар-спеціаліст, після попереднього знеболення. Вправлений вивих підтверджується контрольним рентгенівським знімком. Подальше лікування включає в себе: фіксацію плечового суглоба бандажем-пов’язкою (Косинка), приймання протизапальних знеболюючих препаратів, використання холодових компресів для зменшення набрякових явищ.

На жаль, консервативне лікування не завжди дає позитивні результати. Тоді лікар вправляє вивих плеча за допомогою операції: на першому етапі розкривається суглоб, здійснюється відкрите вправлення вивиху.

РЕАБІЛІТАЦІЯ

ВИРІШЕННЯ ВІДНОВЛЕННЯ РУХІВ У СУГЛОБІ, ВИРІШУЄ ЛІКАР-ТРАВМАТОЛОГ. ЗАКРІПЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТУ ЛІКУВАННЯ ТА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОВТОРНОГО ВИВИХУ, СТАЄ ЗАВДАННЯМ САМОГО ПОСТРАЖДАЛОГО.

ПЕРШИЙ ЕТАП РЕАБІЛІТАЦІЇ ТРИВАЄ 7 ДНІВ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ПОТЕРПІЛОМУ ВПРАВИЛИ ПЛЕЧЕ.

ВІН ПЕРЕДБАЧАЄ ВИКОНАННЯ ТАКИХ ДІЙ:

·         НЕОБХІДНО ОБМЕЖИТИ БУДЬ-ЯКІ РУХИ ПЛЕЧОВОГО СУГЛОБУ;

·         ЗАБЕЗПЕЧУВАТИ НОРМАЛЬНУ РОБОТУ КРОВОТОКУ ЗА ДОПОМОГОЮ РУХІВ КИСТІ;

·         ВИКОРИСТАННЯ ХОЛОДОВИХ КОМПРЕСІВ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ НАБРЯКОВИХ ЯВИЩ;

·         ПРИЙОМ ПРОТИЗАПАЛЬНИХ ЗНЕБОЛЮЮЧИХ ЗАСОБІВ;

ДРУГИЙ ЕТАП ПОЧИНАЄТЬСЯ НА ДРУГОМУ ТИЖНІ І ТРИВАЄ 14 ДНІВ.

ВІН ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ:

· ПОМІРНА РОЗРОБКА В ПЛЕЧОВОМУ СУГЛОБІ, РУХИ ЛЕГКОГО І ПЛАВНОГО ХАРАКТЕРУ;

ТРЕТІЙ ЕТАП Є ЗАКЛЮЧНИМ І ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТРЕТЬОГО ТИЖНЯ.

ВІН ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ:

– ПІДТРИМУЮЧУ ПОВ’ЯЗКУ МОЖНА ЗНЯТИ;

– ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ ВИКОНУВАТИ БОКОВЕ ВІДВЕДЕННЯ ВЕРХНЬОЇ КІНЦІВКИ;

– ДОПОМІЖНІ ПРОЦЕДУРИ: МАГНІТОТЕРАПІЯ ЛАЗЕРОТЕРАПІЯ І ЕЛЕКТРОФОРЕЗ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: