date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time28.01.2024

Аналіз крові. «Розшифровуємо» основні показники

Аналіз крові. «Розшифровуємо» основні показники

Здавати кров доводилося кожному з нас. Тому всі знають, як відбувається цей процес – у вас беруть трохи крові з пальця, а віддають листок із перерахуванням елементів і із цифрами навпроти них.

Ось тільки «розшифрувати» ці записи вдається далеко не всім. Давайте розберемося, що означають основні показники.

Лейкоцити (норма: 4 до 8,8)
Білі кров’яні тільця виконують захисні функції. Якщо він підвищений, значить, в організмі відбувається запальний процес.

Вище норми. Кількість клітин цього типу в крові не постійна. Вона може зростати після фізичного навантаження і прийому їжі, у стресовій ситуації. Крім того, лейкоцити в крові вище норми можуть бути виявлені при інфекційних захворюваннях різного походження (грибкові або бактеріальні), наприклад, при пієлонефриті, запаленні легень, ангіні, апендициті тощо.

Також лейкоцити в крові вище норми відзначаються при інфаркті міокарда, опіках, травмах, кровотечах, анемії та інших захворюваннях. Лейкоцити підвищуються в жінок перед менструацією, у другій половині вагітності та при пологах.

Нижче норми. Лейкоцити в крові знижені при інфекційних захворюваннях вірусного та бактеріального походження (ГРВІ, грип, кір, краснуха тощо.),

Нижче норми цей показник може падати при гастриті, коліті, нирковій недостатності, прийомі ліків (анальгетиків, барбітуратів, цитостатиків та ін.), Виснаженні, анемії, ендокринних захворюваннях, деяких формах лейкозу, променевої хвороби і деяких інших захворюваннях

Нейтрофіли (норма: 1-6 і 47-72)
Це теж лейкоцити. Вони здатні поглинати дрібні чужорідні частинки, мікроби і бактерії. Підвищення рівня нейтрофілів також вказує на запалення. Наприклад, різке підвищення рівня паличкоядерних – одна з ознак апендициту.

Вище норми. Нейтрофіли вище норми найчастіше поєднуються з підвищеними лейкоцитами. Це відзначають при гострих запальних процесах, деяких грибкових захворюваннях, отруєннях, хворобах кровоносної системи, гострій крововтраті. При ангіні, отруєннях, захворюваннях печінки і нирок, анемії та деяких інших хворобах нейтрофіли також будуть вище норми.

Кількість нейтрофілів може збільшитися і при фізичних навантаженнях, емоційному збудженні.

Нижче норми. Може бути при деяких інфекційних захворюваннях (грип, кір, краснуха тощо), недугах імунної системи й щитовидної залози, цирозі печінки, хворобах кровоносної системи.

Еозинофіли (норма: 0,5-5)
Це зернисті лейкоцити. Бувають підвищені при алергії і якщо в організмі поселилися паразити (наприклад, глисти).

Гемоглобін (норма: 120-150)
Це складний білок, що входить до складу еритроцитів і складається з двох частин: власне білку (глобин) і сполуки заліза (гема). Гемоглобін бере участь у процесі транспорту кисню і саме він робить кров червоною.

Вище норми. До речі, високий рівень гемоглобіну в крові спортсмена означає, що він або тренувався у високогірних умовах, або приймав заборонені препарати. І те й інше – прямий шлях до дискваліфікації.

Нижче норми. Чим нижчий показник гемоглобину, тим менше в організмі заліза. При різкому зниженні виникає підозра на анемію. У цьому випадку потрібно робити додатковий біохімічний аналіз на сироваткове залізо.

Еритроцити (норма: 3,7-4,7)
Не забудьте подивитися показники по еритроцитам (червоні кров’яні тільця). Зменшення їхньої кількості характерне для анемій, а підвищення спостерігається при серцево-судинних захворюваннях і гострих отруєннях. До речі, ці клітини живуть 100 днів.

Тромбоцити (норма: 180-320)
Це кров’яні пластинки, які відповідають за згортання крові. Якщо їхній рівень підвищений, значить є ризик утворення тромбів. Якщо знижений – можлива внутрішньосудинна кровотеча.

ШОЕ (норма: 6-20)
Дуже важливий показник ШОЕ – швидкість осідання еритроцитів. Він залежить від співвідношення білків у крові. Сам по собі він не дає якоїсь чіткої інформації, але в нормі не повинен бути високим.
Отож, якщо ви бачите, що ШОЕ вище 20 – це серйозний привід, щоб насторожитися і зробити додаткові аналізи. Особливо різко він підвищується при онкозахворюваннях.

Важливо!
Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки.

– 6-12-годинний період голодування – важлива умова для лабораторних досліджень: здача крові натщесерце. У день дослідження можна вживати незначну кількість води.

– За 6-12 годин до дослідження варто відмовитися від алкоголю, паління, прийому їжі, обмежити фізичну активність, виключити прийом ліків (якщо зробити це неможливо, проінформуйте про це лабораторію).

– Дітей до 5 років перед здачею крові бажано напувати кип’яченою водою (порціями до 150–200 мл протягом 30 хв.). Для грудних дітей перед здачею крові бажано витримати максимально можливу паузу між годуванням.

Порадник

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: