date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time27.09.2024

Чим корисне козяче молоко

Чим корисне козяче молоко

Здавна козячому молоку приписують чудодійні властивості, які зцілюють і відновлюють організм після важких хвороб. Гіппократ вважав козяче молоко найкращим засобом для лікування сухот. Авіценна ж рекомендував регулярно вживати молоко кози, аби на схилі літ уникнути старечого маразму.

У Стародавньому Римі козячим молоком лікували селезінку. Для посилення цілющих властивостей козяче молоко кип’ятили з різними добавками: проти катару очей – з кунжутом, проти дизентерії – з морськими камінцями та ячмінної крупою.

У Швейцарії селяни, здаючи коров’яче молоко на сироварні, тихцем додавали в нього козяче. Де їм було знати, що їх підступні вчинки прославлять швейцарські сири на весь світ.

Без козячого молока неможливий був би такий популярний нині продукт як йогурт – саме з болгарського йогурту, приготованого з козячого молока, професор Мєчніков свого часу виділив цілющий лактобациллін.

Щойно видоєне або парне козяче молоко має бактерицидні властивості. У ньому містяться біологічно активні речовини, завдяки яким козяче молоко довго не скисає. Саме тому найбільш корисне парне козине молоко, а далі з кожною годиною його цінні властивості втрачаються.

Лікувальна користь козячого молока цінувалася у всі часи. На гірських курортах Швейцарії козячим молоком здавна лікували хворих від туберкульозу, анемії та рахіту.

Козячим молоком здавна поїли дітей: здорових для міцного імунітету, хворих – для швидкого відновлення. Воно має бактерицидні властивості, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, а алергологи стверджують, що ті хто страждають алергіями на коров’яче молоко, козяче переносять без проблем.

У козячому молоці міститься багато калію, роль якого особливо велика в діяльності серцево-судинної системи.

Чому козяче молоко краще засвоюється?

Жирові кульки в козячому молоці набагато дрібніші, ніж у коров’ячому, тому краще засвоюються організмом. При жирності 4-4,4%, козяче молоко засвоюється практично на 100%.

Козяче молоко містить мало лактози (молочного цукру), а це означає, що воно легко перетравлюється, не викликає розладів шлунку і підходить навіть людям з поганою переносимістю лактози. Цінують молоко кози за високий вміст капринової і лінолевої, сіалової кислот, каротину, ніацину, заліза і магнію.

Кози більш стійкі до хвороб, ніж корови, тому козяче молоко рекомендовано пити парним. У такому молоці міститься дуже багато ензимів, які допомагають травній системі справлятися з перетравлюванням продуктів.

Сучасні пізнання в області дієтології дозволяють розібратися в істинному значенні козячого молока в раціоні сучасної людини і, в першу чергу, дитини.

Козяче чи коров’яче?

Вміст основних харчових інгредієнтів – білків, жирів і вуглеводів – в козячому і коров’ячому молоці досить схожі, але суттєво відрізняються від умісту таких у грудному молоці жінки: у тваринному молоці значно більше білків, але менше жирів і вуглеводів.

Ці відмінності лежать в основі різниці «поведінки» козячого та коров’ячого молока в організмі людини. Зокрема, згусток козячого молока, що утворюється при перетравленні в шлунку, на відміну від коров’ячого, значно менш щільний, що полегшує його обробку травними ферментами. Для немовляти згусток козячого молока за своєю структурою нагадує такий при перетравленні жіночого молока.

І козяче, і коров’яче молоко суттєво програють жіночому щодо збалансованості мінеральних солей, мікроелементів та вітамінів. Проте вчені виявили, що, незважаючи на досить низький вміст у козячому молоці заліза, всмоктується воно в кишечнику дитини значно ефективніше, ніж залізо молока корови.

А от нестача в козячому молоці (у порівнянні з жіночим) вітаміну В12 може стати причиною так званої мегалобластноїанемії у малюка, що вигодовується цим молоком. Причиною цієї недуги є дефіцит в їжі вітаміну В12 і фолієвої кислоти, якої, до речі, в козячому молоці теж дуже небагато. Саме тому козяче молоко для немовлят не можна розглядати як панацею і 100-відсоткову заміну грудного молока.

Те ж саме стосується і вагітних жінок, для яких вживання цих вітамінів дуже необхідне. Треба зважати також на те, що козяче молоко набагато калорійніше за коов’яче, тому вводити його в дитячий раціон слід поступово. Тому в кожному окремому випадку це повинен вирішувати лікар.

Що думають фахівці?

На думку фахівців із США, козяче молоко краще відповідає фізіологічним потребам організму людини, ніж молоко коров’яче. За їх даними, переважна більшість людей, які страждають на алергію до коров’ячого молока, козяче переносять значно краще.

Та з цим не можуть погодитися італійські медики. Їх дослідження показали прямо протилежну картину: майже всі діти, які страждали на непереносимість молока корови, точно так само відреагували і на козяче молоко.

Канадські ж лікарі стверджують, що молоко кози позитивно впливає на стан здоров’я пацієнтів при захворюваннях шкіри і суглобів, а також може виявитися дуже корисним для лікування жовчно-кам’яної хвороби, фіброміоми і навіть дитячої епілепсії.

В одному педіатри одностайні: козяче молоко для дітей несе більше користі, аніж шкоди, і цілком може бути використано в якості заміни коров’ячого. Навіть скептично сприймаючи думки про унікальні та магічні цілющі властивості козячого молока, фахівці змушені визнати, що воно має ряд переваг перед коров’ячим.

Порадник

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: