date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time10.01.2023

Як почистити золото в домашніх умовах

Як почистити золото в домашніх умовах

Деякі жінки носять прикраси роками, не вдаючись до їх чищення. Але якщо порівняти таку прикрасу з новою, то відмінності видно неозброєним оком. Особливо шкода, коли красивий вид втрачає золото. У зв’язку з цим корисно буде дізнатися, як почистити золото в домашніх умовах і як правильно за ним доглядати.

Чому золото потребує чищення

Вироби з золота найвищої проби не продають, оскільки вони дуже м’які і з легкістю б змінювали свою форму всього лише під натиском пальців. Для того, щоб додати золоту твердості, роблять сплав, в який додають мідь, срібло або інші метали. Разом з появою жорсткості, таке золото набуває схильність до старіння, тобто з часом воно тьмяніє, на ньому з’являється плівка окису.

Ось ще кілька причин забруднення:

  • сальні залози нашої шкіри, які постійно виділяють шкірне сало;
  • декоративна косметика та креми;
  • навколишній пил, міський зміг.

Виникає питання, як почистити золото, щоб його вік не був помітний. Виявляється, що чистку можна з легкістю зробити навіть в домашніх умовах, треба лише знати кілька прийомів.

Чистка за допомогою підручних засобів

Якщо ви шукайте простий і самий дешевий спосіб як очистити золото в домашніх умовах від бруду, то застосування тканини – це для вас. Вам знадобиться злегка ворсистий м’який матеріал на зразок флісу. Ним треба ретельно натирати золото, щоб домогтися блиску і чистоти.

Це механічний спосіб, дуже щадний і придатний абсолютно для будь-якого виробу. Якщо чистити таким способом регулярно, то не знадобиться застосовувати ніяких рідин, в тому числі професійних.

Однак цей метод не придатний в разі застарілого забруднення. З його допомогою можна позбутися від темної оксидної плівки і неможливо вичистити сильно забруднені важкодоступні місця.

Мильна вода

Подивимося, як почистити золото в домашніх умовах за допомогою миючого засобу і води. Є два варіанти такої чистки.

  1. У першому випадку, в теплій воді розчиняється мило або гель для миття посуду. У мильну рідину поміщають золоті прикраси і залишають на пару годин, щоб бруд став м’яким. Беруть стару зубну щітку і чистять кожен виріб, після чого промивають все в проточній воді і витирають.
  2. Другий спосіб передбачає кип’ятіння. У мильний розчин опускають золото і кип’ятять хвилини 2-3. Потім всі вироби витягують і дочищают їх так само, як в першому способі, за допомогою м’якої щітки.

Кип’ятіння у воді з содою

Нескладний спосіб, за допомогою якого можна очистити золото від забруднень – це кип’ятіння його в воді з содою. Необхідно налити в невелику ємність води, покласти туди золото і нагріти воду. Потім додати соду (на склянку води приблизно столову ложку) і прокип’ятити кілька хвилин. Коли ви дістанете свої вироби з води, треба буде їх почистити щіткою, сполоснути і висушити.

Деякі господині рекомендують натирати золото безпосередньо содою, додаючи трохи оцту, але такий спосіб може привести до пошкодження поверхні. Сода залишає подряпини, і чим вища проба виробу, тим більша ймовірність, що ви механічно пошкодите свою дорогу прикрасу.

Оцтом теж небажано чистити прикраси. Високопробному золоту, безумовно, оцет не страшний, але сплаву він може нанести шкоду. До того ж, кислоти ні в якому разі не можна застосовувати, якщо у виробі присутні камені. Навіть випаровування кислот можуть непоправно зіпсувати деякі мінерали.

Солодкий розчин

У склянці води розчиніть столову ложку цукру, і опустіть в солодку воду золото так, щоб воно було повністю завантажено. Залиште прикрасу на кілька годин (3-4), щоб результат був максимальним. Цукор поверне металу блиск, тільки не забудьте промити прикрасу в воді, щоб вона не було липкою.

Від сильних забруднень цей спосіб не позбавить, а ось звичайний жир і пил з його допомогою чистять прекрасно.

Головні переваги цього методу в тому, що він безпечний для виробів з золота і дуже простий, але ж коли ми чистимо золото або іншу ювелірну прикраса в домашніх умовах, це має важливе значення

Зубна паста

Будь-яка зубна паста або зубний порошок містять речовини з легкими абразивними властивостями. Значить ними можна почистити метал. Пошкодження виробу не відбудеться, оскільки до складу пасти входять спінюючої речовини, які пом’якшують дію абразиву.

Золото покривають пастою і починають чистити, точно так, як зуби. Тільки щітку треба взяти пом’якше, і не застосовувати її потім для порожнини рота. Тривалість процесу залежить від того, наскільки великий ваш виріб і наскільки ретельно ви його чистите.

Сік цибулі

На перший погляд, цей спосіб здається дивним, проте, його давно застосовують і він дійсно допомагає добре почистити прикрасу. Коли ми чистимо золото самостійно в домашніх умовах, то хочеться застосувати якийсь простий домашній засіб. Цим засобом виступає сік цибулини.

Середню цибулину необхідно розрізати і гарненько натерти прикрасу свіжим зрізом. Одночасно ви робите механічне чищення і впливаєте на метал соком цибулини. Слід залишити золото в натертому стані на 2-3 години, щоб сік зміг добре подіяти. Закінчується процедура, як завжди, промиванням у чистій воді і сушінням.

Перекис і нашатир

Останній спосіб, в якому застосовується перекис водню і нашатирний спирт, дуже ефективний. Якщо ви хочете почистити золото в домашніх умовах, то його можна сміливо застосовувати за умови, що у виробі немає чутливих до хімічних речовин вставок.

Приготувати такий склад просто. Необхідно в емальовану або скляну каструльку влити склянку води, додати туди 3 чайні ложки нашатирю, 2 столових ложки перекису водню, капнути трохи рідкого мила. Головні інгредієнти можна купити в аптеці.

Якщо залишити в представленому розчині золото на кілька годин, то воно заблищить, як нове. Видаляються навіть дуже старі забруднення, а також плівка окису. Вся справа в тому, що аміак і перекис вступають в хімічну реакцію з оксидами, в результаті чого поверхня золота, до складу якої входить срібло або мідь, очищається. Таким засобами чистять прикраси без каменів.

Професійні методи очищення золота

Для тих, хто не хоче готувати саморобні суміші, не бажає натирати свої прикраси пастами і кип’ятити їх в мильній воді, є ще один варіант, як чистити золото в домашніх умовах швидко і надійно.

Необхідно купити спеціальну рідину або пасту, призначену для чищення певних ювелірних виробів. Продаються також серветки з просоченням, з допомогою яких можна полірувати золото. Купуючи такі засоби, завжди звертайте увагу, для якого саме металу вони призначені і чи можна ними обробляти різні вставки, натуральні камені і т.д.

Якщо рекомендується застосовувати засіб тільки до золота, то акуратно протирайте виріб, не торкаючись до каменів.

Ці способи дозволяють вдома в спокійній обстановці переглянути всі свої кільця, ланцюжки та браслети, привести їх у порядок і помилуватися ними в черговий раз.

Чистка ультразвуком

З моменту своєї появи, чистка ультразвуком використовувалася тільки фахівцями. Сьогодні на сторінках інтернету зустрічаються пропозиції купити невеликий апарат, яким можна користуватися в домашніх умовах. З одного боку, це дуже зручно, але застосовувати такі пристосування треба з великою обережністю.

Справа в тому, що деякі камені тріскаються під дією високочастотного звуку. Якщо в камені є приховані порожнини або тріщини, то він може розколотися. Таким чином, нешкідлива чистка золота в домашніх умовах без дотримання правил може привести до безповоротного псування дорогої ювелірної прикраси.

Чистка золота, прикрашеного камінням

Саме золото можна протирати слабким розчином оцту, нашатирним спиртом, за допомогою спеціальних засобів. Однак камені вимагають особливого поводження. Є камені, які не бояться впливу води і деяких хімічних речовин, а є такі, до яких потрібен тільки надзвичайно дбайливий підхід.

  • Золотий виріб, прикрашений діамантами, фіанітом або цирконієм, можна почистити за допомогою нашатирного спирту або відмити в мильному розчині. Діаманти можна навіть натерти щіточкою, їм це не зашкодить.
  • А ось до бірюзі, коралів і ніжних перлів, розчин аміаку (нашатир) застосовувати не можна, їх краще просто протерти фланеллю. Рубін, опал, лазурит можна акуратно промивати в слабкому розчині дитячого мила.
  • Багато непрозорих каменів взагалі найкраще протирати спеціальною серветкою або м’якою матерією, не застосовуючи до них хімічні засоби і навіть воду.
  • Не можна мочити камінчики, якщо вони приклеєні до золота.
  • Вичистити бруд з важкодоступних місць допомагають ватяні палички, які змочують у спеціальному складі, купленому в ювелірному салоні.

Головна ж порада така. Доглядайте за ювелірними виробами регулярно і ставитеся до них з любов’ю, тоді вони послужать не тільки вам, але і в наступному поколінні.

Коричні поради

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: