date_range

Дата  Время

Працюймо разом, щоб підтримати країну

access_time16.01.2023

Як вибирати чай. Колір, зовнішній вигляд, упакування

Як вибирати чай. Колір, зовнішній вигляд, упакування

Відповідно до Держстандарту, чай — харчовий продукт, що виготовляється із чайного листа та не містить інших компонентів.

Кольори

Основою для будь-якого чаю, як ні парадоксально, служить той самий чайний лист, з того самого куща, розрізняються лише способи його обробки. Саме за рахунок варіацій сушіння та ферментації чаю одержують:

Чорний чай — у процесі виготовлення проходить найдовший технологічний ланцюжок обробки, піддається повній ферментації, отримуючи характерний чорний колір.

Зелений чай — зібране чайне листя деякий час в’ялять на відкритому повітрі, після чого сировина піддається сушінню розпеченим повітрям і згодом чайний лист скручують. Така обробка дозволяє зберегти біологічно активні речовини, що містяться у свіжому листі.

Білий чай — до складу цього чаю входить «наймолодше» листя першого врожаю. Термічна обробка мінімальна: близько 1 хвилини чайний лист витримується на парі, потім його сушать.

Чай улун (червоний чай, оолонг, oolong) — назва чаю перекладається як «Чорний дракон». Особливістю його є те, що чайний лист проходить часткову ферментацію: швидко висушується або повільно зав’ялюється при низькій температурі. Наступним етапом є скручування, а потім сушіння.

Жовтий чай — жовтим чаєм називається ферментований на 10-20% чай Улун, близький за своїм зовнішнім виглядом і смаком до зеленого чаю.

Чай пуер (пу-ер) — виготовляють за допомогою природного «старіння». Підготовлене чайне листя збирається в купу і залишається, у середньому, на 10 років у провітрюваному приміщенні з високою вологістю повітря та стабільним температурним режимом. У цьому випадку процес природної ферментації відбувається за рахунок того, що з часом з листя починає виділятися чайний сік.

Зовнішній вигляд

За способом технологічної обробки чайного листа і зовнішнім виглядом чай буває:

– листовий – чай, що складається із чаїнок;

– гранульований – чай, при одержанні якого застосовують технологію переробки чайного листа, що включає стадію одночасного ламання, здрібнювання і скручування чайного листа після стадії зав’ялювання;

– пресований (цегельний) – чай, одержуваний пропарюванням і пресуванням лао-ча (напівфабрикату, одержуваного обсмажуванням несортового чайного листа.

Залежно від вихідної сировини і ступеня його штучного здрібнювання листовий чорний чай підрозділяють на:

  • великий
  • середній
  • дрібний

Деталі

Вибираючи чай, варто акцентувати увагу не тільки на розмірі чаїнок, але і на упаковці та умовах її зберігання в магазині. Навіть продукт високої якості буде зіпсований, якщо він зберігається у зіпсованій упаковці. Необхідно запам’ятати, що тільки пу-ер з роками може кращати, при покупці інших видів чаю вибирайте більш «свіжий» продукт. Через тривале зберігання чайний лист починає віддавати сіном.

Під час перевезення і зберігання чай не повинен поглинати вологу з повітря. Тому якісний товар упаковують, крім картонної коробки, у поліетиленовий пакет або фольгу. Якщо чай продається в іншій тарі, переконайтеся, щоб вона непрозора: сонячні промені негативно позначаються на якості продукту.

Тому що чай здатний поглинати сторонні запахи, купуючи його на вагу, зверніть увагу, щоб у приміщенні не пахло нічим незвичайним.

Упаковка

Головна вимога до упаковки – її цілісність. Варіанти фасування можуть бути найрізнішими:

  • м’яка або напівтверда упаковка масою нетто 25, 50, 75, 100, 125, 150, 200 і 250 г
  • пакетики для разової заварки масою нетто 2, 2,5 і 3 г
  • художньо-оформлені металеві, скляні, дерев’яні та інші чайниці і коробки масою нетто від 0,05 до 1,5 кг

Важливо!

Дотримуючись певних принципів заварювання чаю, ви можете отримати ароматний напій із приголомшливим смаком.

Зелений чай: заварювати водою 60-90 °С, настоювати 1-3 хвилини;

Чорний чай: заварювати водою 95-100 °С, настоювати 5-7 хвилин;

Чорний чай повинен володіти характерним деревно- пряним смаком. При заварці зверніть увагу, чи не з’явилася на поверхні чаю плівочка. Вона свідчить про наявність домішок, які виділяються у воду. Приводом для відмови від напою може стать і той факт, що за кілька секунд заварки колір настою став дуже інтенсивним – є ймовірність, що в сировину були додані барвники.

Білий чай: заварювати водою 85 °С, настоювати не більше 5 хвилин;

Жовтий чай: заварювати водою 85 °С, настоювати не більше 3 хвилин;

Чай улун: тут усе залежить від ступеня ферментації чаю. Якщо мало ферментований, наприклад, близько 20-30%, то умови його заварювання ближче всього до заварювання зелених чаїв — гаряча вода (60°-90 °С), час заварювання 1-3 хвилини. Сильно ферментовані настоюються 2-5 хвилин.

Чай пуер: перед заварюванням чай необхідно промити окропом. Заварювати водою 80-90 С. Перші дві заварки настоювати 3-5 секунд, надалі збільшувати час заварки на 15-30 секунд.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: